rzepak_ozimy_lechpol_pelnia_kwitnienia-1600x900

Najważniejsze zagadnienia z agrotechniki rzepaku

Optymalny termin siewu
Termin siewu rzepaku jest pierwszym i bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na finalny plon nasion. Decyduje o rozwoju systemu korzeniowego oraz szyjki korzeniowej, które w późniejszych etapach rozwoju są źródłem składników pokarmowych oraz energii. W okresie rozwoju jesiennego rośiny potrzebują właściwej sumy temperatur, długości dnia oraz miejsca rozwoju, aby w odpowiedniej fazie rozwojowej (8-10 liści) wejść w proces zimowania. Optymalny termin siewu rzepaku ozimego różni się w zależności od regionu uprawy w Polsce:

termin_siewu_rzepaku_mapa

Prawidłowa obsada roślin
Dla osiągnięcia wysokich plonów rzepaku ozimego zakłada się, że obsada po wschodach powinna mieścić się w przedziale 30-40 roślin/m2, uwględniając optymalne nawożenie makro- i mikroelementowe oraz prawidłową agrotechnikę.

  • Odmiany populacyjne: 60 roślin/m2
  • Odmiany hybrydowe: 40 roślin/m2

Obsada roślin jest ściśle skorelowana z późniejszym etapem budowania rozgałęzień bocznych oraz stopniem porażenia roślin przez choroby grzybowe. Należy dążyć do optymalnego stosunku pomiędzy wysokością plonowania roślin a obsadą na m2. Warto pamiętać, że rośliny rzepaku budują sielniejsze rozgałęzienia przy mniejszej obsadzie. Zadbanie o optymalny termin i normę wysiewu wpływa bezpośrednio na prawidłową architekturę łanu, a w konsekwencji na wysoki plon.

Nawożenie oraz ochrona rzepaku
Oprócz podstawowego nawożenia makroelementowego oraz ochrony chemicznej bardzo istotnym elementem innowacyjnej agrotechniki rzepaku jest stosowanie dolistnych mikroelementowych nawozów płynnych oraz preparatów o działaniu biostymulacyjnym. Doskonałym rozwiązaniem jest nowoczesy preparat z gamy produktów Linia Perfekt – Perfektmikro, który stanowi uniwersalny, w pełni schelatyzowany nawóz dolistny. W połączeniu z Basfoliarem® 2.0 36 Extra, Soluborem DF oraz chelatami IDHA: Adob® 2.0 Mn, Adob® 2.0 Zn, Adob® 2.0 Cu w odpowiednich dawkach pokrywa pełne zapotrzebowanie na mikroelementy w uprawie rzepaku.

Środek o działaniu biostymulującym Fylloton to preparat składający się z 19 aminokwasów pochodzenia roślinnego, które w sytuacjach stresowych dostarczają roślinom energię do szybkiej regenracji, co skutecznie pozwala zniwelować potencjalne straty w plonie. Ponadto Fylloton badany jest pod kątem wydzielania lotnych związków organicznych (ang. Volatile Organic Compounds) przez rośliny po jego aplikacji. Celem badań jest stworzenie nowoczesnej technologii ochrony insektycydowej rzepaku w ramach integrowanej ochrony roślin, opartej na preparatach pochodzenia biologicznego.

Wybór odpowiedniej odmiany
Obecnie na ryku nasion jest zarejstrowanych ponad 100 różnych odmian rzepaku ozimego, głównie hodowli zagranicznych. Do roku 2007 w Krajowym Rejstrze Odmian dominowały odmiany populacyjne, natomiast ostatnie lata to zdecydowanie rosnące tendencje oraz ogromny postęp hodowlany wśród odmian hybrydowych. Mając do wyboru tak szeroką paletę wariantów, trudno jest podjąć decyzję i mieć pewność właściwego wyboru. Dlatego tak niezbędne są badania i wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych i rolniczych dla poszczególnych województw. Ważna jest również rola firm dystrybucyjnych, dla których nasiennictwo i fachowe doradztwo jest pasją, i które podejmują trud testowania odmian będących w ich ofercie w licznych doświadczeniach łanowych. Wyniki tych badań stanowią doskonałe źródło informacji znacznie ułatwiającej wybór optymalnej odmiany dla danej lokalizacji.

Dokonując wyboru odmiany, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • rozwój jesienny – intensywny i równomierny rozwój jesienny, bez tendencji do “strzelania w pęd główny”
  • rozwój wiosenny – późniejsze ruszanie roślin po zimie niweluje ryzyko “powracających” przymrozków
  • kwitnienie – późniejsze kwitnienie niweluje ryzyko wczesnowiosennych przymrozków
  • odporność na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion – powtarzające się w ostatnich latach liczne gradobicia w okresie pełej dojrzałości technologicznej rzepaku sprawiły, że jest to obecnie bardzo pożądana cecha.
  • zbiór – najwyższą jakość zbieranych nasion zapewniają odmiany, które osiągają wczesny lub średnio wczesny termin dojrzałości technologicznej.

Możliwość komentowania została wyłączona.